Судова експертиза є сукупність дій, вкладених у вивчення конкретного об'єкта чи діяльність у питанні, який може бути дозволено без застосування спеціальних знань.
Експертизи можуть призначати:
Суд, суддя.
Органи дізнання.
Особи, відповідальні за проведення дізнання.
Слідчий (у крайніх випадках прокурор).
Адвокат або сторона у кримінальному провадженні.
Здійснювати цей вид експертиз можуть як державні експертні бюро, і незалежні експертні лабораторії. При цьому тут варто врахувати типову оману замовників: висновок, зроблений державними установами, не має більшої чинності порівняно із висновком «приватного» експерта із незалежного центру. Обидва документи рівні. Щодо законодавчих норм, що регулюють проведення цього виду робіт, для обох типів установ вони однакові.
Будівельно-технічна експертиза:
З кожним роком розвиток будівництва зростає більшими темпами. Тому досить часто актуальною проблемою виникають питання щодо якості будівельних робіт, безпечної експлуатації зведених будівель та будівельних конструкцій, відповідності виконаних робіт проектної документації та ін. Для вирішення цих питань призначається судова будівельна експертиза, яка є підвидом інженерно-технічної експертизи.
Незалежна будівельна експертиза призначається також при розділі будинку чи земельної ділянки відповідно до частки співвласників, виділення частки в натурі, встановлення порядку та варіантів користування земельною ділянкою.
До переліку об'єктів будівельно-технічної експертизи належать: будівлі, квартири, будинки, дачі, господарсько-побутові споруди, земельні ділянки, конструктивні елементи та елементи оздоблення будівель, приміщень, інженерні комунікації, будівельні та монтажні роботи тощо.
Що дозволяє встановити БТЕ:
Стан будівництва – претензії до якості, термінів чи фізико-хімічних властивостей будматеріалів для зведення чи оздоблення приміщень, ризик аварійність чи недотримання загальних норм чи правил конкретної ТУ.
Стан окремих елементів – фундаменту, перекриттів, конструкцій, що несуть, планування, комунікацій та інженерних мереж; • Документи – невідповідність розрахунків чи витрат, використаних матеріалів за типом чи обсягом узгоджених при проекті, записаних у проектно-кошторисній документації;
Вартість будівельних робіт;
Технічні нормативи;
Звітність, складена в органи управління та державні структури;
Спори при розподілі майна;
Оцінювання земельних ділянок.
Орієнтовні терміни проведення судової експертизи будівельних робіт експертами становлять один місяць. Терміни проведення експертного будівельно-технічного дослідження – від трьох днів.
Експертна оцінка збитків:
Юридично під матеріальним збитком мається на увазі очевидна шкода, завдана рухомому чи нерухомому майну суб'єкта внаслідок навмисних чи ненавмисних дій іншого суб'єкта. Окремою категорією є збитки, завдані застрахованому майну внаслідок стихійного лиха або інших природних катаклізмів. Звичайно, пошкоджений будинок, розбита машина або затоплені кімнати житла завжди пов'язані з негативними емоціями для власника. Тим не менш, у подібних випадках необхідно в першу чергу подумати про максимально повну компенсацію завданих збитків, які вам може гарантувати лише своєчасно проведена оцінка матеріальних збитків.
Оцінка збитків після затоплення:
Затоплення – один із найпоширеніших «форс-мажорів», які можуть завдати відчутної шкоди вашому майну. Причиною потопів практично завжди виявляються несправні водопроводи (може розглядатися як страховий випадок) або елементарна недбалість сусідів. Хто б не був потенційним джерелом компенсації ваших матеріальних втрат, необхідно максимально точно визначити суму, яка б покрила всі витрати на заміну зіпсованих речей, покупку будівельних матеріалів і проведення ремонту. Для цього експертна оцінка збитків при затопленні є обов'язковою процедурою, незалежно від шляху вирішення проблеми, яку обере постраждалий. Найчастіше послуги фахівців потрібні у таких випадках:
1. Ваше житлове чи нежитлове нерухоме майно було затоплено сусідами згори.
2. Виникли аварійні ситуації в будівлі (наприклад, протікання даху або розрив трубопроводу), винуватцем яких є виконавець або третя особа (наприклад, забудовник у сусідньому дворі, чия техніка за допомогою вібрацій пошкодила ваш будинок). Також аварійна ситуація потребує оцінки і для звернення до страхових компаній для отримання виплат за полісом.
3. Ви є винуватцем затоплення, однак сторона, що потерпіла, вимагає з вас суттєво завищених сум для компенсації збитків.
4. При необхідності проведення незалежної (або зустрічної) експертизи для передачі до судочинних органів у процесі позовів або ініціації розгляду.
Оцінка після затоплення відбувається після подачі клієнтом наступного пакета документів:
Правовстановлюючі документи для будівлі або її частини, що зазнала збитків.
Техпаспорт на нерухомість, виданий БТІ.
Правильно складений акт із житлової контори.
Відомість, складена експлуатаційною службою, яка містить детальний перелік виявлених дефектів.
Юридичні особи додають копії свідоцтва про реєстрацію, фізичні особи – копії паспорта та ІПН.
Оцінка збитків після пожежі:
Пожежа в столиці та області виникає набагато рідше, ніж затоплення, проте це явище все ж таки досить поширене і становить серйозну загрозу нерухомості. Як і в попередньому випадку, причиною займання зазвичай є пошкодження комунікацій або злочинна недбалість. Відповідно, джерелом компенсації отриманих збитків може бути страхова компанія або безпосередній винуватець (фізична чи юридична особа). У будь-якому випадку гарантом того, що виданої суми справді вистачить на відновлення чи заміну потерпілого майна, може бути лише своєчасно проведена оцінка майна після пожежі. Якщо збитки одержало нерухоме майно комерційного призначення, експерт визначає ще й масштаб втрачених доходів, пов'язаних з дисфункцією торгової будівлі, втратою партії товару і т.д. Оцінка після пожежі повинна проводитися якнайшвидше після заподіяння шкоди – це забезпечить їй максимальну ефективність та адекватність розрахунків. Результатом оцінки є офіційний письмовий звіт, придатний для подання до судових органів.
Ініціація проведення подібної експертизи вимагає подання таких паперів:
Правовстановлюючі документи для будівлі або її частини, що зазнала збитків.
Техпаспорт на нерухомість, виданий в Бюро Технічної Інвентаризації.
Правильно складений акт із житлової контори.
Відомість, складена експлуатаційною службою, яка містить детальний перелік виявлених дефектів.
Інформація про факт пожежі, отримана у протипожежних інстанціях.
Юридичні особи додають копії свідоцтва про реєстрацію, фізичні особи – копії паспорта та ІПН.
Оцінка збитків після пожежі може проводитися тільки при безпосередньому руйнуванні або псуванні майна від вогню, тому до пакету документів, що подаються, буде корисно докласти також і фотопідтвердження завданих збитків.
Оцінка збитків після ДТП:
На жаль, численні ДТП встигли перетворитися на буденність в умовах сучасного мегаполісу. Водночас, автомобілі, як і раніше, дорогі та ремонт, а тим більше придбання нового авто – серйозний удар по кишені більшості громадян. Згідно з сучасним законодавством, приватний транспорт підлягає обов'язковому страховку, проте компанії при виникненні ДТП дуже сильно занижують розміри страхових компенсацій. Якщо ви не погоджуєтесь з таким висновком експерта, вам може допомогти незалежна оцінка збитків ДТП, проведена фахівцями нашої фірми. Звертаючись до нас, ви можете розраховувати на високу кваліфікацію, досвід та повну неупередженість співробітників компанії, що дозволяє встановити реальні масштаби завданих вам збитків.
Найчастіше експерти запрошуються у таких випадках:
1. Машина має певну кількість пошкоджень у ДТП та власник потребує підтвердження розмірів загальної шкоди.
2. Оцінка збитків автомобіля після ДТП ініціюється як наслідок незгоди постраждалого автовласника з оголошеною сумою виплат.
3. Замовником послуги виступає винна у ДТП сторона, якою постраждалий виставив завищені суми виплат.
4. Замовник – постраждалий, який отримав відмову винуватця на добровільну оплату завданих збитків.
Оцінка збитків ДТП проводиться нашими експертами з різних позицій: зокрема, поряд із сумою, необхідною для відновлення машини від прямих пошкоджень, співробітники визначають також загальну вартість автомобіля та масштаби втрати його товарної вартості після отриманих у ДТП руйнувань. Оцінка збитків після ДТП завершується складанням експертного звіту. Це офіційний документ, за допомогою якого ви можете на законних підставах доводити свою правоту в суді.
Оцінка збитків:
Збитки від затоплення.
Збитки від ДТП.
Збитки внаслідок порушення ДБН (державні будівельні норми).
При заподіянні пошкоджень Вашому майну, що відбулися внаслідок чиїхось дій (затоплення квартири, ДТП), проведення незалежної експертизи збитків, прямих збитків та не отриманих доходів (упущеної вигоди) допоможе Вам створити міцну юридичну основу для відновлення Ваших прав та компенсації збитків.
Під збитками розуміються витрати, які особа, чиє право порушено, справила або повинна буде зробити для відновлення порушеного права, втрата або пошкодження його майна (реальний збиток), а також неотримані доходи, які ця особа отримала б за звичайних умов цивільного обороту, якби його право не було порушено (втрачена вигода). Якщо особа, яка порушила право, отримала внаслідок цього доходи, особа, право якої порушено, має право вимагати відшкодування поряд з іншими збитками втраченої вигоди у розмірі не меншому, ніж такі доходи.
За досвідом оцінювачів нашої компанії визначення величини збитків є одним із найбільш затребуваних у таких випадках:
При вилученні майна для муніципальних чи державних потреб.
При вилученні майна за рішенням суду/ вирішення майнових спорів у судовому порядку.
Затоплення квартир.
Інші випадки.
У разі заподіяння пошкоджень застрахованому майну та виникнення спору зі страховою компанією про величину страхового відшкодування, проведення незалежної оціночної експертизи є найефективнішим способом вирішення конфлікту.
Термін проведення оцінки збитків, завданих затокою, вартість послуг залежить від виду майна та характеру пошкоджень. Докладніше про це можна дізнатися зателефонувавши і отримавши безкоштовну консультацію наших співробітників.